yerebatan-sarnici-4

Yerebatan Sarnıcı- Nasıl Gidilir? Nerededir? Yol Tarifi

Şuraya Atla

Yerebatan sarnıcı İstanbulun en gözde turizm mekanlarından birisidir sizlere sarnıcın yapısı ve özellikleri hakkında bilgi vereceğim.

İstanbul’un en eski yapılarından birisi olan yere batan sarnıcı Bizans imparatorluğunun inşa ettiği suyun içinde 360 mermer sütunun yükseldiği halk arasında yere batan sarayıdır. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önceleri bir bazilika bulunuyordu o nedenle bazilika sarnıcı  denilmiştir bir dönem sarnıç yapı olarak 140 metre uzunluğa ve 70 metre genişliğe sahiptir dik dörtken şeklinde dir sarnıç 52 merdivenle sarnıca ulaşılabiliyor sarnıçta söylediğim gibi 360 sütun bulunmaktadır. Sarnıç O günlerin inşaat teknolojisine rağmen koca sütunların tek parça olması aslında orada nasıl bir insan emeği olduğunu biraz olsun bizlere göstermektedir yerli ve yabancı yılda milyondan fazla turist sarnıcı ziyaret etmektedir. Sarnıcın en dikkat çekici özelliklerinden biriside beş metreye kadar varan duvar kalınlıklarıdır adeta kaleden daha sağlam bir yapı ortaya çıkmıştır sarnıç yüz bin tos su saklama kapasitesine sahiptir sarnıç bir dönem medusa adlı bir efsane ile anılmıştır şimdilerde istanbul büyük şehir belediyesi tarafından müze olarak işletilen sarnıç yılda bir çok etkinlikler ile de gündeme gelmektedir müze kurallarının tam olarak sarnıçta da geçdiğini sizlere hatırlatmak isterim.

Yerebatan Sarnıcına Nasıl Gidilir?

Yere batan Sarnıcı Aya sofya müzesinin güney batısında bulunmaktadır. Yani istanbulun  fatih ilçesinde bulunmaktadır Fatihe ulaşmak oldukça kolaydır fatihe tramvay otobüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz fatihe giden otobüslerin hepsine bine bilirsiniz yada daha detaylı aktarmalı ulaşım için iett resmi web adresi yada mobil uygulamaları sayesinde konumunuzdan gideceğiniz yere hangi otobüslerin kaç dakika sonra bulunduğunuz duraktan geçeceğini sizlere söylemektedir istanbulda rehbersiz bir başınıza dolaşmanızı sağlayacaktır.Sizlere yere batan sarnıcını anlatmaya çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir şimdi sizleri en güzel sarnıç resimleri ile baş başa bırakıyorum değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Yerebatan Sarnıç Resimleri

Yerebatan Sarnıcı Videosu

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir