zafer kulesi nerede

Zafer Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Bolu ilinin Göynük ilçesinde bulunan Zafer Kulesi, Kurtuluş savaşında verdiğimiz milli mücadele ve zaferlerin hatırasını yaşatmak için 1923 yılında ilçeye hakim bir konumda Abide-i Zafer adıyla faaliyete geçirilmiştir. 1960 yılından itibaren birkaç kez restore edilen Tarihi Zafer Kulesi en son 2016 yılında tekrar restore edilerek günümüzde ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından özellikle Sakarya Meydan Savaşı anısına Göynük ilçesinin en yüksek noktasında inşa ettirilen Tarihi Zafer Kulesi altıgen bir temel üzerine 3 katlı olarak yapılmıştır.

Her mevsim ziyaret edilebilecek bir yer olan Zafer Kulesi‘nin çıkışı biraz zahmetli olsa da zirveye ulaştıktan sonra Göynük ilçesini yukarıdan izleme imkanı sunması buna değer doğrusu. Eğer arabanızla geldiyseniz yarıya kadar gelip, geri kalan kısmı yürüyerek çıkmak zorundasınız.

Tarihi Zafer Kulesine çıktıktan sonra Göynük’ün tüm manzarasını yukarıdan izleme keyfini yaşarken dilerseniz hemen kulenin yanında bulunan cafede çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Doğayla ve içerisinde insanların yaşamaya devam ettiği tarihi evlerle süslenmiş olan Göynük ilçesinin her yukarıdan izlerken hem de ara sokaklarında gezerken size huzur vereceğiniz düşünüyorum.

Zafer Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Bolu ilinin Göynük ilçesinde bulunan Tarihi Zafer Kulesi, Bolu il merkezine 96 km uzaklıkta, Ankara‘ya 220 km, İstanbul‘a ise 230 km uzaklıkta bulunuyor.

Ankara tarafından gelecek olanların Bolu merkeze giriş yaptıktan sonra Göynük ilçesine ulaşmak için tabelaları takip etmesi yeterli oluyor.

İstanbul tarafından gelecek olanların ise Adapazarı’na ulaştıktan sonra tabelaları takip ederek Göynük’e ulaşması mümkün.

Ayrıca Bolu merkezden kalkan otobüsler aracılığıyla da Göynük’e ulaşılabiliyor.

Zafer Kulesi Giriş Ücretli mi?

Tarihi Zafer Kulesinin bulunduğu alana çıkarak Göynük manzarasını seyretmek tamamen ücretsiz.

Zafer Kulesi Yol Tarifi

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir