Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Gaziantep » Zeugma Mozaik Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti
zeugma mozaik müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Tarihi ve kültürel anlamda büyük bir öneme sahip olan, Antik Roma’ya kadar uzanan birçok eserin yer aldığı Zeugma Mozaik Müzesi 2011 yılında faaliyete geçmiştir. Zeugma Mozaik Müzesi açılmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça büyük ilgi görmüş ve Gaziantep’te en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiştir.

Zeugma mozaik müzesinde sergilenen mozaik panoların yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişi bulunmakta olup bu mozaiklerin en popüler olanı ve bilineni ise Çingene Kızı Mozaiği‘dir.

Zeugma Mozaik Müzesinde yer alan motif ve mozaikler bir uygarlığın arkasındaki gizemi çözmek istercesine insanda ayrı bir merak uyandırıyor. Zeugma Mozaik Müzesinde, Zeugma Antik Kentinden getirilen villalar, mozaikler gibi birçok eser bulunuyor ve yakın zamanda kazıda çıkarılan Mars Heykeli, Çingene Kızı Mozaiği’nden sonra en değerli eserler arasında yer alıyor.

Tarihe ve sanata ilgisi olan insanların mutlaka gezmesi gereken yerlerden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi günümüzden 2 bin yıl öncesine dayanan bir yaşantıyı tüm inceliğiyle bizlere sunuyor.

Çingene Kızı Mozaiği

Zeugma Mozaik Müzesini gezmeye geldiyseniz müzeyle özdeşleşen ve Çingene Kızı Mozaiği diyince akıllara ilk bu müzeyi getiren Çingene Kızı’nın hikayesini okuyunca daha da etkileneceğinizi düşünüyorum. Çingene Kızı Mozaiği parçalarının bir kısmı 1960’lı yıllarda yurt dışına kaçırılmış ve 1965 yılından itibaren Amerika’da Bowling Green State üniversitesinde sergilenmeye başlayan Çingene Kızı Mozaiği’ne ait parçalar Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yapılan çalışmalarla 2018 yılında ait olduğu yere Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi‘ne getirilerek meşhur Çingene Kızı Mozaiği tamamlanmıştır.

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Mozaik Müzesinde sergilenen mozaikler, Zeugma Antik Kentinden çıkarılmıştır. Zeugma köprü, geçit anlamına gelmektedir. Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip İlçesinin Belkıs Köyü sınırlarında, Fırat Nehri kıyısında yer almaktadır. Stratejik açıdan güzel bir konumu olan Zeugma Antik Kenti, tarihin her döneminde önemli bir yer olarak varlık göstermiştir. Döneminde sahip olduğu 80 binlik nüfus ve Roma garnizonlarından 4.Skitia Lejyon Garnizonu’nun buraya yerleşmesi Zeugma Kentinin gelişmesinde büyük bir etki göstermiştir.

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Açık adresi Mithatpaşa Mahallesi, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı 27500 Şehitkamil, Gaziantep olan Zeugma Mozaik Müzesi şehir dışından gelmek isteyenler için ulaşım açısından pek çok imkana sahip.

Gaziantep Hava alanına yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Zeugma Mozaik Müzesine buradan kalkan otobüslerle ulaşım sağlamak mümkün.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri

Müze, 15 Nisan ile 2 Ekim arasında yani yaz döneminde 09:00-19:00 arasında, 3 ekim ile 14 Nisan arasında yani kış döneminde 09:00-17:00 saatleri arasında, tatil günlerinde ise her gün ziyarete açıktır.

Müze Giriş Ücreti: 15 TL’dir.

Zeugma Mozaik Müzesi Yol Tarifi

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir