Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi – Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Şuraya Atla

                                  Zeytinburnu’nda  bulunan ve İstanbul’un Bitki ihtiyacını karşılayan “ Tıbbi Bitkiler Bahçesi,” gerçekten İstanbul için bulunmazı zor bir yer. 2005 Yılında 14 Dönümlük bir arazi üzerine kurularak, o zamanlarda yetiştirilmeye başlanan değişik şifalı bitkiler, günümüzde daha çok ilgi çeker hale geldi.“Merkezefendi Tıp Derneği”  tarafından da projeye katkı verilerek, şifalı bitkilerin ekimi için gerekli düzenleme yapılmıştır. Ekili ve büyüme aşamasında olan Bitkilerin tam olarak 600 civarında olduğu söyleniyor.Yer Tam Olarak Nerede:  “Merkezefendi Yeni Çiftlik Yolu, 34015 Zeytinburnu.”  Zeytinburnu tarafına geldiğiniz zaman zaten Tabela okuma sayesinde kolayca bulursunuz. Tıbbi araştırma yöntemlerinde kullanılan bu arazi, gerçekten Ülkemizde nadir olan bir bölge.Tıbbi açında, hastalıklarda  şifa niyetine kullanılan Bitkilerin burada ekilmesiyle beraber, alanında tek olan Bitkiler yetişiyor. Lafı çok fazla uzatmadan ulaşım ve diğer önemli bilgileri sizler için paylaşayım:

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Parkına Nasıl Gidilir?

Zeytinburnu’nda bulunan tıbbi bitkiler bahçesine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Tramvay yoluyla gelmek için tramwaya bindikten sonra  Merkezefendi durağından ininiz.
Metro ile gelecekler için Zeytinburnu’ndan aktarma yaparak  Tramvay ile Merkezefendi durağına kadar gitmeli.Metrobüs ile gelecekler Cevizlibağ durağından inip  Cevizlibağ-Bakırköy minibüsleri ile Merkezefendi’ye gelebilir.

Özel araç ile ulaşım şekilleri:E-5 yolu yolunu kullanacaklar için Topkapı anıt mezarlar yönünden  10.yıl caddesine çıkarak Merkezefendi’ye giriş yaparlar. Yine E-5 yolu için  Demirciler caddesinden  Ambarlar caddesine çıkarak  Merkezefendi’ye gidebilir.
Sahil  yolunu kullanacakların ilk olarak Yedikule surdibi’nden  Merkezefendi’ye giriş yapabilir.Bunlara ek olarak aşağıdaki harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Böyle bilgi deposu ve çocuklar için güzel bir eğlence kaynağının yanı sıra eğitimleri için güzel bir fırsat olan tıbbi bitkiler bahçesine giriş Ücretsizdir.Ziyaret saatleri olarak sabahtan akşam 17:00 a kadar ziyaret edebilirsiniz. Önemli bir hatırlatma bulunmak istiyorum okulların ve gurupların ziyaretleri için önceden iletişime geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca içeride uyulması gereken kurallara uyulmalı ve çocuklara velilerin sahip çıkması gerekmektedir.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi  Bölümleri

Seralar

Bitki bahçesinin içerisinde  bulunan büyük sera dünyanın sıcak ve ılıman iklime sahip bölgelerinden getirilen  bitkilerin yetiştirildiği yerdir. Büyük seranın yanında küçük bir yetiştirme serası da bulunmaktadır. Araştırma Merkezi
Burada tıbbi olarak bitkilerin ilaçlar ile alakalı çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.Araştırmalar yerel, geleneksel ve doğal sağlık mirasımızı değerlendirmek amaçlı tıbbi girişimle sonucu ortaya çıkan sonuçları sergilemek insana ve tabiata duyarlı bir şekilde yapılan çalışmaları sergileyerek  erişilebilir ve adil sağlık çözümleri sunmayı amaçlamaktadır.

Herbarium:
Buradaki Bitkiler daha çiçekken  toplanıyor ve  pres yapılarak kurumaya bırakılıyor, daha sonra kartonlara yapıştırılarak, dondurucuda bir süre bekletilmeye bırakılıyor, etiketlenmekte ve herbarium dolaplarında muhafaza edilmektedir. Burada bitkilerin isimleri ailesi, boyutları bulunduğu yerin coğafi bilgileri yer almaktadır.

Arka bahçe
Arka bahçe denilen yerde tavşan, köpek, kedi, tavuk,  ördek, horoz, kaplumbağa, arı, kuş gibi hayvanların bulunduğu yerdir. Çocuklara bitkiler ve hayvanları bir arada göstermek için yapılmıştır.

Güneş Saati ve Tabiat Takvimi
Toplamda 52 hafta olarak çalışan kum saati burada zamanı göstermektedir.

Kurutma Odası
Kurutma odası bitkilerin kesildikten sonra burada raflar üzerinde kurutulmaya bırakıldığı yerdir. Burada bitkilerin işlem görüp paketlenene kadar yer aldığı söylenmektedir.

Laboratuar
Laboratuarlar da çeşitli analizlerin yanı sıra sabun, parfüm, kolonya gibi çeşitli ürünlerinde üretimi yapılmaktadır.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir