Zigana Dağı Geçidi Nerede, Nasıl Gidilir? Zigana Kayak Merkezi Tanıtımı

Tarihte ticaret hattı denilince ilk akla genel İpek Yolu’nun bir kısmını oluşturan Zigana Dağı geçidi, Trabzon ilimizi sınırları içinde bulunan Zigana Dağları’nda yer alır. Karadeniz’in ülkemizin iç bölgelerine ulaşımı için hayati öneme sahip olan Zigana Dağı Geçidi, yıllardır aktif olarak kullanılmaktadır. 2017 yılı içinde Yeni Zigana Geçidi’nin yapımına da başlanmıştır. Yükseliği 2 bin metre civarında olan bu bölgede, tünelin her iki ucu adeta farklı dünyalara açılan birer kapı gibidir. Karadeniz tarafı olan Trabzon yemyeşil doğası, yağmurlu ve nemli havası ile göz kamaştıran tünelin çıkışında yer alan Gümüşhane bölümü ise karasal iklimin tüm etkilerini gözler önüne sermektedir.

Zigana Dağı Özellikleri nelerdir?

Zigana dağı, doğu karadeniz bölgesindeki Kuzey Karadeniz Dağları grubu içinde yer almaktadır. İçinde Zigana Geçidi, Gümüş Kayak Tesisleri, Limni Gölü Tabiat Parkı gibi doğal ve beşeri güzellikleri barındırmaktadır. Zigana Dağı Geçidi 2050 metre rakıma sahiptir ve Trabzon ile Gümüşhane illerimizi birbirine bağlamaktadır. İç Anadolu ve Karadeniz bölgeleri arasında git-gel yapmak isteyenlerin önündeki en büyük zorluk bu dağ grubumuzdur. Denize paralel sıralanması nedeniyle bu bölgelerimiz arasında ulaşım daima zorlukla yapılabilmiştir.

Zigana Geçidi  Nerede, Nasıl Gidilir?

Zigana geçidi, bir ucu Trabzon, diğer ucu Gümüşhane ilimize ait sınırlar içindeki bir geçiş tünelidir. Trabzon tarafı karadeniz iklimine, Gümüşhane tarafı ise karasal iklim özelliklerine sahiptir. 1077 yılında yapılan tünel, 1800 metre civarında uzunluğa sahiptir. Trabzon tarafından giren bir ziyaretçi, çıktığında hava sıcaklığının 5-8 derece birden düştüğüne şahitlik edebilir. Karadenizin en önemli ulaşım ağ yapısından biri olan bu geçidin yenisi 2017 yılında yapılmaya başlanmıştır. Zigana geçidine Erzurum tarafından gelebilirsiniz İran’dan gelip Erzurum’dan geçen İranlı turistler için Zigana Tüneli, Trabzon’a kara ulaşım yolu yolu görevini görmektedir. Karadeniz sahil yolunu kullanan ziyaretçiler, Akçaabat ve Trabzon’u geçtikten sonra iç tarafa dönüp Maçka üzerinden Tarihi İpek Yolu Hattı bağlantılarından olan Zigana Geçidi’ne ulaşabilirler. Geçit Torul ilçesi sınırlarındadır.

Yeni Zigana Geçidi  Nerede, Nasıl Gidilir?

Yeni Zigana Geçidi, artık tarihi fonksiyonunu tamamlamaya başlayan eskisinin bulunduğu coğrafyaya yakın bir bölgeye yapılmaktadır. Trabzon-Gümüşhane hattını 40 dakika gibi bir zaman indirecek olan yeni Zigana Geçidi, 2017 yılında yapılmaya başlanmıştır. Eskisinden oldukça büyük ve daha modern olacak tünel, 15 kilometrelik iki tüp şeklinde ve gidiş-geliş olacak şekilde toplam 29 kilometre uzunluğunda olacaktır. 2019 yılında yeni zigana geçidi hizmete girecektir. Hamsiköy-Köstere arasına yapılacak olan yapı, Karadeniz bölgemizin ticaret ve turizm olarak gelişmesine aracılık edecek.

Zigana Kayak Merkezi ve Otelleri

Zigana Kayak Merkezi, Zigana Dağı üzerinde yer alır. Trabzon’dan 90 kilometre olan merkez, toplam 1 saatlik araç yolculuğu ile ulaşılabilir. Karadeniz sahil yolunu takip eden ziyaretçiler, Trabzon’dan geçip, Maçka istikametine döndüklerinde Zigana Kayak Merkezi’ne ulaşabilirler. Gümüşhane tarafından gelen ziyaretçiler de Torul ilçesi üzerinden ilgili bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Gümüşhaneye 40 kilometre uzaklıktadır. Zigana Geçidine ise 3 kilometre mesafededir. Özel araçlarla ve otogarlardan kalkan otobüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kayak merkezi ormanlı bir bölgede olup sezonun çoğunda 120 cm ortalama kar ile kaplıdır. Doğa ile iç içe olan alan, yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Eşsiz bir doğaya sahip olan bölgemizde, hizmet aralığı ve sezonu aşağıdaki gibidir:

Zigana Kayak Merkezi Çalışma Saatleri: Kayak sezonu tesisler de Aralık ayında başlamakta olup Mart sonuna kadar devam etmektedir.

Zigana Kayak Merkezi 660 metre kayak pistine ve saatte 900 civarı insana hizmet verebilmektedir. Tesiste kayak malzemeleri satılmakta ve kiralanmaktadır. Dileyen ziyaretçilere ders veren kayak hocaları da bulunmaktadır. 850 m boyunda saatte 750 kişi taşıma kapasitesinde teleski, 300 m boyunda saatte 200 kişi taşıma kapasitesinde Baby lift ve 150 m boyunda saatte 200 kişi taşıma kapasitesinde eğitim Baby lifti bulunup amatör ve profesyonel kayakçılara hizmet verilmektedir. Tesisteki ücretler ise şu şekildedir:

  • Günlük Sınırsız Skipass 40 TL (kişibaşı)
  • Kayak Takımı kiralama 50 TL (kişibaşı)
  • Snowboard kiralama 50 TL (kişibaşı)
  • Günlük Kızak Kiralama 45 TL (kişibaşı)
  • Kar Motor Turu 100 TL (kişibaşı)

Bilgi almak için aşağıdaki telefona ulaşabilirsiniz: +90 456 629 1004

Zigana Gümüşkayak Yaylakent Hotel & Bungalow

Zigana Kayak Merkezi bölgesinde konaklamak için tercih edebileceğiniz tesislerin başında Gümüşkayak Yaylaken Hotel gelmektedir. Oldukça konforlu olan tesiste farklı konaklama seçenekleri ve ücretli imkanlar ziyaretçilere sunulmaktadır. 130 Tl civarı ücretten başlayan konaklama fiyatları sezona ve yoğunluğa göre değişebilmektedir.

Aşağıdaki adresten tesise ulaşabilirsiniz ve bilgi alabilirsiniz.

Zigana Dağı Zehir Hüseyin Dinlenme Tesisleri:

Yemekleri oldukça güzel olan tesis, oldukça hoş tasarıma ve temaya sahiptir. Et, ızgara ve türevi için tercih edilebilir. Yemek yerken fiyat bilgisi almak ve o şekilde sipariş vermek tercih edilebilir. Tereyağ, çay vb ikramlarla güzel bir yemek yemek için tercihe edebilirsiniz.

Telefon: 0537 664 57 45 Zigana Tüneli, 29800 Zigana Köyü/Torul/Gümüşhane

Gitmeden önce mutlaka telefon ile arayıp açık-kapalı durumunu ve genel hava durumunu sorun. Bu sayede hazırlıklı gitmiş olur ve diğer bölgeleri de rahatlıkla gezmiş olursunuz.

Zigana dağı efsanelere konu olmuş, bölgeleri ve insanları birbirinden ayıran anadolumuzun enfes zenginliklerinden biridir. Hakkında birçok söylenti, ağıt, türkü ve efsaneler ile hikayeler anlatılan zigana dağı, bölgeye ve insanlarına derinden iz bırakan bir doğa güzelliğidir. İmkanı olan herkesin bu yöreyi gezmesini tavsiye ederiz. Zigana dağı ve kayak merkezi bölgesinde çadır ile de konaklama yapabilirsiniz. Uygun ekipmanlarla kayak merkezine gelip, açık alanda doğada geceleyip unutulmaz anlar yaşayan bireysel ve çadır grupları da mevcuttur. Aşadağıdaki galeride zigana dağı, zigana geçidi ve tesislerle ilgili en güzel fotoğraflara ulaşabilirsiniz:

 

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*